אל תמתג – ספר לי סיפור

מישהו אמר לי: "היום כולם ממתגים את עצמם: בפייסבוק, ביוטיוב, בטוויטר בבלוגים, ברשתות העיסקיות דוגמת LinkedIn, באתרי האינטרנט ועל גבי כרטיסי ביקור".

השימוש המופרז בביטוי 'מיתוג' או 'מותג', עושה עוול לתהליך אסטרטגי, שיכול להוביל לצמיחה מקצועית, עיסקית ואישית.

הביטוי כל כך נפוץ במקומותינו עד שנשחק.  במקרים רבים הוא הפך לעלה תאנה המחפה על עצלות או חשש מפני שינויים. ונתפס כהליך קוסמטי.

המאמץ הגדול להשיג בידול ברשתות החברתיות והעיסקיות הרג את הספונטניות והאותנטיות

ברשתות אלו.

במקום לפגוש בני אדם התרגלנו לפגוש פרופילים של משתמשים.

פרופילים שבלוניים, שמתחילים להידמות יותר לאלגוריתמים בגוגל ופחות לבני אנוש, עד כדי כך שהם נראים אותו דבר.

מושגים מתחום המיתוג, כגון "ערכי המותג", בינהם: "אמינות", "יושרה", "מקצועיות", "מיקוד בלקוח", "חדשנות" מועברים היום מאירגון לאירגון דרך סוכני מיתוג, מבלי שטורחים לוודא באמת היכן האנשים שצריכים להאמין בערכים אותם הם מנסים לקדם.

השימוש המופרז בביטוי מיתוג, עשה עוול למיתוג כתהליך אסטרטגי, מובנה, נכון וחיובי שמנהלים אותו לאורך זמן ולא כפתרון אד הוק להשגת רווח מהיר.

בדרך זו הפכו מושגים חשובים מתחום המיתוג, כמו בידול, הבטחה, וכישרון, לבלון נפוח ללא תוכן.

תהליכים אלה, יחד עם תופעת תרבות האינסטנט, הפכו את תהליך המיתוג לאריזה בלבד.

חשוב להבין שמיתוג אמיתי זה לא רק "אריזה"  עבור מוצר. במיתוג אמיתי נבנים תרבות, אישיות ואופי, הקשורים לשירות או לערך שהמוצר נותן.

האריזה אומנם חשובה מאוד, אך היא בסך הכול קצה הקרחון של תהליך ארוך, אמיתי ועמוק, המחייב סובלנות, גמישות ויכולת להיות קשוב להכיל ולעבור שינוי.

לכן, מיתוג אינו יכול להיות רק תמונת אווירה שמישהו יצר באינסטגרם ושם בראש ה Time Line  בדף הפייסבוק לצורכי נראות הפרופיל והבלטתו ברעש הכללי שברשת.

כתסריטאי ומספר סיפורים אני מציע להשתמש במילה סיפור כתחליף למילה מיתוג.

ספר לי את הסיפור שלך, או מה הסיפור שלך? איך אתה מספר את הסיפור שלך ביוטיוב, דרך פייסבוק, בטוויטר או דרך LinkedIn ?

בניית סיפור היא תהליך המכיל ערכים המגובים בפעולות קונקרטיות שמשקפות  את אישיותו ואת האני מאמין של המספר. כך מתאפשר לשומע/לצופה להזדהות. סיפור הוא תוכן המועבר בין אנשים ועובר לאנשים, ולא בין חפצים וצרכנים כמוצר צריכה. זהו תהליך אנושי תקשורתי המתקיים בין מספר הסיפור, הסיפור שהוא בחר לספר והקהל שלו. סיפור עוסק במערכות יחסים ארוכות טווח או קצרות ובתמונת עולם, ולא רק בסיפוקים חומריים מיידיים.

אז מהו סיפור טוב?

סיפור טוב, הוא סיפור שיש משהו בעל ערך לומר דרכו על העולם, על הסביבה בתוכה המספר מהלך – ובאמצעותו הוא יוצר אינטרקציה ודיאלוג ואיזושהי תמורה בסביבה בה הוא חי.

לאדם המספר אמורה להיות השקפת עולם, עמדה מוסרית, הבנה, סיבה ומודעות לסביבה בה הוא פועל. הם המצע לתוכן אותו הוא מנסה להעביר כסיפור אשר דרכו הוא שואף לשנות משהו בעולם, כשבמניע נבחנת תמיד השאלה איזה סיפור הוא רוצה להוריש לדורות הבאים כיצד הסיפור שלו יכול להתפתח מכאן?

הסיפור שלו צריך לגעת בהווה המידי ובעל היכולת להיות גם על-זמני, מעבר לאופנה או לז'אנר מקובל, מעבר לסיפוקים מידיים ולאינטרס של כאן ועכשיו. רק אז הסיפור שלו יהיה סיפור הצלחה והמותג שלו יצליח.

שתפו:

פוסטים נוספים

שלחו לנו הודעה
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן